طلا فروشی دهقانی یزدی

نقل از روزنامه دنیای اقتصاد
نویسنده : Admin - ساعت ٩:٢٤ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱۱ امرداد ۱۳۸٩
 

بانک مرکزی اعلام کرد

دلایل افت و خیز طلا در هفته گذشته

بانک مرکزی با ارائه گزارشی از کاهش 1/30 درصدی قیمت طلا در هفته گذشته خبر داد و با اشاره به بهبود وضعیت کشورهای عضو منطقه یورو یکی از دلایل کاهش سیر صعودی طلا در سال جاری را پایان بحران بدهی‌های کشورهای این منطقه اعلام کرد.

 

بانک مرکزی در آخرین گزارش خود در مورد نوسانات بهای جهانی طلا در هفته گذشته اعلام کرد: متوسط قیمت طلا در هفته گذشته نسبت به متوسط قیمت آن در هفته ماقبل در بازار نیویورک 1/30 درصد کاهش داشت.
این گزارش اضافه می‌کند: به نرخ‌های آخر وقت بازار مذکور، در هفته گذشته قیمت هر اونس طلا در محدوده 40/1195-35/1181 دلار در نوسان بود.
عمده‌ترین دلایل نوسانات طلا
بر اساس این گزارش، در هفته گذشته نوسانات قیمت طلا عمدتا تحت تاثیر ارقام اقتصادی منتشره در آمریکا، اظهارات رییس بانک مرکزی این کشور، نتایج آزمون سلامت بانک‌های اتحادیه اروپا و برخی موارد دیگر قرار داشت.
در روز دوشنبه خوش‌بینی نسبت به دورنمای اقتصادی منطقه یورو و فقدان نگرانی تورمی، موجب کاهش قیمت طلا شد. در این روز خبر مربوط به کاهش رتبه اعتباری دولت ایرلند توسط موسسه رتبه‌بندی
Moody’s تاثیری بر قیمت طلا نداشت.
در روز سه‌شنبه ارقام منتشره حکایت از کاهش خانه‌های شروع به ساخت ماه ژوئن آمریکا به پایین‌ترین سطح هشت ماهه گذشته خود داشت. انتشار این ارقام موجب افزایش نگرانی نسبت به دورنمای اقتصادی آمریکا شد.
همچنین برخی از سرمایه‌گذاران به دلیل ترس از پیامدهای نامطلوب احتمالی آزمون سلامت بانک‌ها در اروپا، سرمایه‌های خود را به سوی طلا سوق دادند. موارد مذکور موجب تقویت قیمت طلا در روز سه‌شنبه شد.
در روز چهارشنبه رییس کل بانک مرکزی آمریکا گفت که وضعیت اقتصادی کشور به‌طور غیرمعمول مبهم است.
طبق گزارش بانک مرکزی، این اظهارات سبب بدبینی نسبت به دورنمای اقتصادی آمریکا، کاهش شاخص‌های قیمت سهام این کشور و ریسک گریزی سرمایه‌گذاران شد.
از سوی دیگر در این روز دولت پرتغال 25/1 میلیارد یورو از اوراق قرضه دولتی 12 ماهه را به مزایده گذاشت؛ اما متوسط بازده این مزایده تقریبا دو برابر متوسط بازده مزایده قبلی بوده است. به عبارت دیگر استقبال سردی از این مزایده به عمل آمد. تداوم چنین وضعیتی می‌تواند تامین مالی این کشور در ماه‌های آینده را با مشکلات جدیدی مواجه کند.
همچنین در این روز
SPDR GOLD TRUST بزرگ‌ترین صندوق سرمایه‌گذاری در طلا اعلام کرد که موجودی طلای خود را در 20 ژوئن 1/6 تن کاهش داد و به 1308،128 تن رساند. این بالاترین کاهش یک روزه در موجودی طلای موسسه مذکور از ماه دسامبر به بعد است.
انتشار این ارقام به اعتماد سرمایه‌گذاران نسبت به دورنمای قیمت طلا لطمه وارد کرد. موارد مذکور سبب شد تا قیمت طلا در روز چهارشنبه کاهش یابد. در روز پنج‌شنبه انتشار عملکرد مطلوب شرکت‌های آمریکایی، سبب تقویت شاخص‌های قیمت سهام این کشور شد. این امر ریسک‌گریزی سرمایه‌گذاران را افزایش داد و به تبع آن قیمت طلا به موازات افزایش شاخص‌های قیمت سهام آمریکا افزایش یافت. حتی در مقطعی از این روز قیمت هر اونس طلا به بالاتر از 1200 دلار نیز رسید.
در روز جمعه نتایج آزمون سلامت بانک‌های کشورهای عضو اتحادیه اروپا اعلام شد. نتایج این آزمون نشان می‌داد که کشورهای عضو منطقه یورو راحت‌تر از گذشته می‌توانند مشکلات مربوط به بدهی‌های دولتی را مدیریت کنند.
به این ترتیب به نظر می‌رسید یکی از عوامل اصلی ترقی قیمت طلا در سال جاری میلادی (یعنی بحران بدهی‌های کشورهای عضو منطقه یورو) به پایان خود نزدیک می‌شود. همین امر سبب ضعف قیمت طلا در روز جمعه شد.
تقویت 76/0 درصدی ارزش یورو
بر اساس این گزارش، متوسط ارزش یورو در برابر دلار در هفته قبل نسبت به متوسط آن در هفته ماقبل در بازار نیویورک 76/0 درصد افزایش یافت.
در گزارش بانک مرکزی با اشاره به تقویت بهای یورو در هفته گذشته آمده است: طی هفته گذشته، یورو در برابر تمام ارزهای عمده مورد بررسی به استثنای ین ژاپن تقویت شد.
متوسط ارزش یورو در برابر دلار در هفته قبل نسبت به متوسط آن در هفته ماقبل در بازار نیویورک 76/0 درصد افزایش یافت. به نرخ‌های پایان وقت بازار مذکور، در هفته گذشته هر یورو درمحدوده 2952/1 تا 2768/1 دلار معامله شد.