طلا فروشی دهقانی یزدی

شرایط خرید سکه طلا در بورس طلا اعلام شد
نویسنده : محمد رضا دهقانی یزدی - ساعت ٧:٤٧ ‎ب.ظ روز جمعه ۸ آذر ۱۳۸٧
 

هر فرد حقیقی می‌تواند 10 سکه تمام بهار آزادی را درازای پرداخت 200 هزار تومان (معادل یک دهم ارزش سکه‌) خریداری  کند.

مجری طرح معاملات معاملات قرارداد آتی با تشریح جزئیات چگونگی معامله سکه بهار آزادی در بورس کالا گفت:

مردم عادی می‌توانند با برخورداری از دانش و قبول ریسک با 200 هزار تومان 10 سکه بخرند.  احمد رضایی در گفت و گو با فارس با اشاره به سابقه 100 ساله معاملات قرارداد آتی  گفت:

با توجه به اینکه سرمایه‌گذاران داخلی تشنه ابرازهای جدید مالی هستند از دو سال پیش بستر‌های لازم برای انجام معاملات قرارداد آتی انواع محصولات در بورس کالا فراهم شد.  

رضایی با اشاره به اینکه قرارداد معاملاتی نوع تکامل یافته معاملات سلف است افزود: این نوع معاملات از سابقه 100ساله در دیگر کشورها برخوردار است و بعد از رفع اشکالات ، مورد استفاده اکثر کشورها آسیایی و اروپایی و آمریکایی و حتی پاکستان قرار گرفته است .

 

مجری طرح معاملات قرارداد‌ آتی بورس کالا خاطرنشان کرد: بر همین اساس و با بررسی شرایط اقتصاد کشور از 5 ماه پیش انجام معاملات قرارداد آتی بر روی طلا و سپس مفتول و کاتد مس شروع شد که با توجه به وضعیت کنونی طلا دربازارهای جهانی و کمبود معادن طلا در دنیا، نوسان شدیدی طی دهه‌های گذشته در بازار طلا ایجاد شده است.

 

رضایی ادامه داد: بر همین اساس و با تکیه بر مطالعات جامع، دستورالعمل پذیرش و معاملات سکه تمام بهار آزادی تدوین و تصویب شد تا از روز سه‌شنبه این محصول درقالب قرارداد آتی مورد داد و ستد قرار گیرد.

 

وی در پاسخ به این که این نوع معاملات سکه چگونه انجام خواهد شد اظهار داشت: بر اساس ضوابط تعریف شده، هر فرد حقیقی می‌تواند 10 سکه تمام بهار آزادی را خریداری کند و به ازای آن 200 هزار تومان (معادل یک دهم ارزش سکه‌) پرداخت کند.

 

وی ادامه داد: سرمایه‌گذاران برای انجام معاملات قرارداد آتی باید با مطالعه شرایط، ابتدا به یکی از 18 کارگزار بورس کالا مراجعه کنند تا در برابر ارایه مدارک معتبر، کد سهامداری اختصاصی دریافت کنند تا سپس برای اظهار هویت به اتاق پایاپای معرفی شوند.

 

وی ادامه داد: در مرحله بعد سرمایه‌گذار از طرف اتاق پایاپای به یکی از بانک‌ها (فعلا بانک سامان) مراجعه‌ می‌کند و اقدام به بازگشایی دو حساب شخصی و اختیاری می‌کند تا در برابر خرید هر میزان کالا یک دهم از حساب عملیاتی برداشت شود.

 

رضایی خاطرنشان کرد: سود یا زیان ناشی از خرید و فروش سکه به صورت واریز یا برداشت از حساب شخصی مشخص خواهد شد.

 

رضایی در تشریح جزئیات معاملات سکه تمام بهار آزادی گفت: نوسان سکه روزانه 3 درصد است و مدت انقضاء قرارداد نیز 2 ماهه تعیین شده و افراد در صورت درخواست می‌توانند نسبت به تحویل سکه‌ها در سررسید موعود اقدام کنند.

 

رضایی در خصوص پشتوانه‌های معاملات قرارداد آتی سکه گفت: تاکنون با دو منبع معتبر شامل بانک مرکزی و بانک ملی قرارداد‌های مربوطه منعقد شده تا با همکاری بانک‌ کارگشایی بانک ملی سکه‌های مورد درخواست بر اساس قیمت‌های توافقی به مشتریان تحویل داده شود.

 

رضایی با بیان اینکه فعلا" 18 کارگزار بورس کالا اقدام به انجام سفارشات مشتریان خواهند کرد اظهار داشت: ظرف یک ماه آینده 50 کارگزار دیگر نیز به این حوزه اضافه خواهند شد.

 

مجری طرح معاملات قرارداد آتی در برابراین سوال که چه توصیه‌هایی برای مردم وجود دارد خاطرنشان کرد: افراد حرفه‌ای در حالی نیازی به توصیه‌ها ندارند که افراد عادی و سرمایه‌گذاران ناآشنا با بورس باید ابتدا شناخت مناسبی از چند و چون بورس کالا و قبول ریسک داشته باشند.

 

رضایی ادامه داد: مردم باید با مطالعه آیین نامه‌ها و با آگاهی از وضعیت نوسان سکه و طلا می توانند در این نوع معاملات حضور داشته باشند.

 رضایی در بخش پایانی توضیحات خود گفت: با توجه به نوسان‌های بازار سکه ایران و وجود نقدینگی‌ زیاد در جامعه، استقبال از معاملات قرارداد آتی سکه تمام بهار آزادی مطلوب خواهد بود و در آینده نیز این معاملات به صورت اینترنتی انجام خواهد شد

 

منبع