طلا فروشی دهقانی یزدی

افزایش قیمت طلابه دنبال افزایش تقاضا از سوی معامله گران
نویسنده : محمد رضا دهقانی یزدی - ساعت ۸:٠٠ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۱ اسفند ۱۳۸٧
 

 image

طلا در حال به ثبت رساندن نقطه اوج جدیدی برای هشتمین سال متوالی می باشد و ممکن است در سال 2009 به دلیل گمانه زنی ها در خصوص بحران های جهانی و کاهش ارزش دلار به افزایش خود ادامه دهد.

طی سال جاری قیمت شمش با 2/4 درصد افزایش مواجه بود و در ماه مارس به نقطه اوج 70/1032 دلار در هر اونس رسید. روند صعودی 13 درصدی طلا طی ماه جاری پس از توقف حملات اسراییل به دلیل پیشنهاد فرانسه جهت توقف 48 ساعتی حملات متوقف شد. در همین بین قیمت دلار نیز برای دومین روز در برابری با یورو کاهش یافت.

بنابه گفته Jonathan Barratt مدیر موسسه خدمات بروکری واقع در سیدنی " طلا در سال 2008 از عملکرد بهتری نسبت به سایر فلزات برخوردار بود" وی همچنین اضافه کرد" کلیه شواهد نشان از افزایش قیمت طلا در سال 2009 دارد".

در ساعت 11:10 صبح به وقت سنگاپور قیمت تحویل فوری طلا با 6/0 درصد کاهش به 83/868 دلار در هر اونس رسید. این فلز روز گذشته با 8/0 درصد کاهش همراه بود. همچنین این فلز در تاریخ 29 دسامبر قیمت 49/890 دلار را به ثبت رساند که از تاریخ 10 اکتبر بالاترین قیمت محسوب می گردید.

قیمت تحویل طلا در ماه فوریه در معاملات الکترونیک ساعات پایانی روز در شعبه کامکس بازار مبادلات کالای نیویورک بدون تغییر در 90/869 دلار در هر اونس قرار گرفت.

بنا به گفته آقای Barratt " مبادلاتی نظیر انواع کالاها ، ETC و یا معاملات صندوق های سرمایه و یا ETF همچنان قدرتمند باقی خواهد ماند" وی همچنین اضافه کرد " نگرانیهای ژئوپلتیک به این موضوع دامن زده  و وضعیت دلار نیز این فرایند را تسریع می نماید". طبق گزارش اداره خدمات اورژانس فلسطین در شهر غزه، از زمان آغاز حملات اسراییل به این شهر 369 نفر کشته و 1400 نفر زخمی شده‌اند. در اثر اصابت چند موشک به اسراییل نیز سه غیر نظامی و یک نظامی اسراییلی کشته شدند. آتش بس 6 ماهه با گروه حماس در 19 دسامبر به اتمام رسید.

در 29 دسامبر حجم سرمایه‌گذاری در SPDR Gold Trust، بزرگترین صندوق معامله‌های طلا، با افزایشی 24 درصدی به رکورد 2/780 تن متریک در سال جاری دست یافت. این صندوق از ژاپن که هفتمین کشور ذخیره کننده طلا در دنیا می‌باشد پیشی گرفته است.

قیمت تحویل فوری نقره با %3/0 کاهش به 10 دلار و 93 سنت رسید. امسال این فلز %7/25 افت قیمت داشته است، که اولین کاهش سالیانه کاهش در 8 سال اخیر و بیشترین کاهش از سال 1984 به اینسو می‌باشد.

بهای پلاتین برای تحویل فوری نیز %2/0 کاهش یافت و به 915 دلار در هر اونس رسید، بهای این فلز در 29 دسامبر با رسیدن به 935 دلار به بالاترین سطح خود از 16 دسامبر تا آن تاریخ دست یافته بود. امسال با کاسته شدن از میزان تقاضای جهانی فروش اتومبیل‌ها این فلز 40 درصد افت قیمت داشته است، که به این ترتیب صععودهای 6 سال پیش خود را از دست داد.

این فلز که در ماه مارس به نقطه اوج دایمی خود در 50/2301 دلار دست یافته بود در وسایل کنترل آلودگی هوا در خودروهای سواری و کامیون‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بلومبرگ- بازار بورس

منبع