طلا فروشی دهقانی یزدی

افزایش قیمت طلا و تاثیر آن بر نرخ سایر فلزات
نویسنده : Admin - ساعت ۱۱:٠۳ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢٩ فروردین ۱۳۸٩
 

منبع 

با افزایش قیمت طلا در هفته جاری و شدت یافتن نگرانی‌ در مورد وضعیت اقتصادی در اروپا و آمریکا، قراردادهای فعال در بازار دیگر فلزات به تبعیت از طلا با افزایش مواجه شد.

 


در بازار نقره برای محموله‌های تحویل ماه مه قیمت‌ها 22 سنت افزایش همراه بود و با قیمت 3510/18 دلار به ازای هر اونس در بخش Comex معامله شد. طی هفته گذشته قیمت نقره در حدود 6/2 درصد افزایش یافت.
معاملات پلاتونیوم برای تحویل در ماه ژوئیه به میزان 30/10 دلار یا 6/0 درصد افزایش قیمت دادند و به قرار 40/1727 دلار در هر اونس بسته شدند. این فلز قیمتی در هفته گذشته در حدود 1/3 درصد افزایش قیمت داشت.
قیمت پالادیوم برای معاملات تحویل در ماه ژوئن تا 10/10 دلار یعنی در حدود 2 درصد رشد داشت و با قیمت 60/513 دلار به ازای هر اونس بسته شد. افزایش هفتگی این فلز بر پایه 5/4 درصد قرار گرفت.
قیمت مس نیز برای محموله‌های تحویل در ماه مه به قرار 59/3 دلار در هر پوند بسته شد.
رکورد مبادلات آتی طلا در سال جاری
در جمعه گذشته معاملات آتی طلا به بیشترین میزان خود در چهار ماه گذشته رسید؛ به طوری که قیمت‌ها از شروع ناامیدکننده خود فاصله گرفته و رو به افزایش گذاشت و آتش نگرانی در رابطه با بهبود اقتصاد جهانی را مجددا شعله‌ور کرد. قیمت طلا برای محموله‌های ماه ژوئیه در فعال‌ترین قراردادها 9 دلار یا 8 درصد افزایش یافت و با قیمت 90/1161 دلار در هر اونس در بخش Comex بورس تجاری نیویورک معامله شد که فعال‌ترین قراردادها از 7 دسامبر سال 2009 هستند. برای هفته‌ای که گذشت طلا یک افزایش بالای 2/3 درصدی را به همراه داشت. قیمت این محصول برای قراردادهای ماه ژوئیه به مبلغ 10/1126 دلار در هر اونس در اول ماه آوریل بسته شد. در دوم آوریل نیز بازارها برای تعطیلات جمعه قبل از عید پاک تعطیل بودند.
یک تحلیلگر بازار اظهار داشت که نشست معاملات آتی طلا با وضعیت نامطلوب آغاز شد؛ به طوری که خریداران فیزیکی به دلیل قیمت‌های بالا غیبت داشتند. اما بحران اقتصادی موجود در یونان نگرانی‌هایی را در رابطه با کشورهای منطقه اروپا و بهبود اقتصاد جهانی ایجاد کرده و موجب افزایش چشمگیر قیمت‌ها شد.
یک تحلیلگر از استاندارد بانک لندن اظهار داشت که تمامی این سخنان در حال حاضر تنها برای مدت کوتاهی می‌تواند موجب تقویت بازار طلا شود. این نگرانی عمده تنها متعلق به یونان نیست بلکه اگر این امر وضعیت را برای یونان ادامه پیدا کند، چه بسا سایر کشورها نیز با مشکل مواجه شوند.
وی در ادامه افزود: ضعف دلار نیز نقش مهمی را در استمرار افزایش قیمت طلا بازی می‌کند. برای هفته پیش رو ، بازارها افزایش قیمت‌هایی در سطح پایدار 1163 دلار را نیز تجربه خواهند کرد. باید ماند و دید که با این قیمت‌ها آیا خریداران فیزیکی مجددا به این بازار باز خواهند گشت یا خیر؟ خریداران فیزیکی در روز جمعه تسلیم شدند. خریدارانی به ویژه از آسیا ، در ابتدای هفته بسیار پرکار بودند اما در روز جمعه از گود خارج شدند.
یکی دیگر از تحلیلگران از VTB Capital لندن در این رابطه اظهار داشت که این امر برای آنها بسیار گران تمام شده است.
تحلیلگر دیگری گفت که با این حال ممکن است سرمایه‌گذاران این شکاف ایجاد شده به وسیله خریداران نقد را پر کنند. تعداد سرمایه‌گذارانی که بعد از رونق بازار طلا در معاملات اخیر جذب این بازار شدند رو به افزایش است. همچنین آنها اعلام نمودند که نگرانی‌ها در رابطه با وضعیت اقتصادی یونان با توجه به عدم جذب سرمایه جایگزین در این بازار به دلیل تداوم نرخ بهره اندک هم در ایالات متحده و هم در منطقه اروپا دو چندان خواهد شد و می‌بایست تمایل سرمایه‌گذاری در بازار طلا را در سطح بالایی نگه داشت و باید از قیمت طلا حمایت کافی به عمل آید.
یک تحلیلگر از بانک ICICI بمبئی در گزارش خود در سه شنبه اخیر اظهار داشت که حمایت از قیمت‌ها باید از طریق تقاضای سرمایه‌گذاری بالا انجام شود که بیانگر افزایش دارایی‌های SPDR Gold Trust (بزرگترین صندوق دادوستد طلا) بود که در روز سه‌شنبه با افزایش 10 تنی به 4/1140 متریک تن (08/1257 تن کوتاه) رسید. شاخص دلار نیز که تابعی از عملکرد این پول سبز در مقابل سبدی از دیگر ارزهای عمده است، حدودا با 4/0 درصد کاهش به 02/ 81 رسید.