طلا فروشی دهقانی یزدی

بازار طلا در مسیر سقوط
نویسنده : محمد رضا دهقانی یزدی - ساعت ٦:۳٦ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ۱٦ دی ۱۳۸٩
 

بازار جهانی طلا که روز دوشنبه یعنی اولین روز کاری از سال جدید میلادی را با روند نزولی آغاز کرد دیروز شاهد تندتر شدن شیب نزولی قیمت‌ها بود که وضعیتی شبیه به سقوط را در این بازار تداعی کرد. قیمت طلا که در آخرین روز بازار جهانی در سال 2010 در قیمت 1421 دلار بسته شده بود در اولین روز 2011 تا سطح 1414 دلار پایین آمد اما دیروز در دومین روز، این کاهش مرز 1400 دلار را هم در نوردید و سطح 1382 دلار را نیز لمس کرد. عمده این کاهش پس از بسته شدن بازار داخلی به وقوع پیوست که چنانچه امروز هم حفظ شود، باعث کاهش قیمت سکه خواهد شد.


دیروز طلا 32 دلار افتاد
قیمت طلا در شیب نزولی
مسعودرضا طاهری- قیمت طلا در بازارهای جهانی روند کاهشی خود را همچنان حفظ کرده است. روز گذشته قیمت هر اونس طلا در دومین روز کاری بازارهای جهانی در ساعت 19 به وقت تهران تا سطح 1382 دلار افت کرد. روز دوشنبه (3 ژانویه) قیمت طلا پس از نوسان تقریبا 8 دلاری در سطح 6/1414 دلار بسته شده بود.
اعلام آمارهای اقتصادی کشورهای اروپایی به ویژه افزایش آمارهای تولید (manufacturing) در اروپا افزایش بورس‌های این منطقه را در پی داشت. ارزش دلار آمریکا به ازای هر یورو از رقم برابری 34/1 نیز فراتر رفت که نشان از کاهش ارزش دلار در مقابل یورو دارد. از سویی با وجود اعلام برخی داده‌های اقتصادی در آمریکا  برخی نظر مثبتی به آینده اقتصاد این کشور دارند. اوباما در نطق‌های سال نو میلادی خود از بهبود اقتصادی و افزایش جایگاه‌های شغلی برای سال 2011 این کشور سخن گفته بود، در حالی که پیش بینی اکونومیست برای نرخ رشد اقتصادی آمریکا در سال 2011 عدد 5/1 بوده است. این رقم در سال گذشته میلادی 4/2 درصد بوده است. بنا براین تداوم افت ارزش دلار و احتمال اقبال بیشتر سرمایه‌گذاران به طلا در سال 2011 کماکان وجود دارد.

نقل از روزنامه دنیای اقتصاد
تزریق میلیاردها دلار به اقتصاد آمریکا  که از سال 2008 در پی بحران مالی جهانی آغاز شده  تا کنون نتیجه مورد انتظار را برای بهبود اقتصاد آمریکا در پی نداشته است. در بازار داخلی روز گذشته قیمت اقلام سکه بدون تغییر باقی ماند. سکه بهار آزادی 364 هزار تومان، سکه طرح قدیم 402 هزار تومان، نیم سکه 182 هزارتومان و ربع سکه 92 هزارتومان فروخته شد. چسبندگی قیمت در این بازار که در پی بالا بودن تقاضای خرید شکل می‌گیرد، عموما مانع افت سریع قیمت‌ها می‌شود. در مقابل قیمت هر مثقال طلای 17 عیار  با 800 تومان کاهش به 159 هزار و 400 تومان رسید. روز گذشته فروش عمده طلا در بازار‌های جهانی نقش مهمی در افت ارزش طلا داشته است. در عین حال یکی از کارشناسان صندوق بین‌المللی پول روز گذشته  گفت: انتشار داده‌های اقتصادی اروپا احتمال توجه بیشتر سرمایه‌داران به اوراق قرضه و سهام را در کوتاه‌مدت بیشتر خواهد کرد.