طلا فروشی دهقانی یزدی

دستیابى ایران به جایگاه جهانى مناسب در تولید طلا با روش‌هاى نوین اکتشافى
نویسنده : محمد رضا دهقانی یزدی - ساعت ٦:٥٦ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱۳ امرداد ۱۳۸٧
 

gold1_thumb.jpgطلانیوز:

با استفاده از روش نمونه‌بردارى و آنالیز BLEG براى نخستین بار در کشور از سوى معاونت اکتشاف سازمان‌ زمین‌شناسى و اکتشافات‌معدنى کشور، ایران به جایگاه جهانى مناسب براى معرفى ذخایر طلا دست خواهد یافت. به گزارش ایسنا  مهندس پیام سودى‌شعار، مدیر فنى پروژه‌هاى تلفیق معاونت اکتشاف این سازمان با اشاره به نقش روش‌هاى نوین در اکتشاف ذخایر معدنى یادآور شد:

استفاده از روش نمونه‌بردارى و آنالیز BLEG براى شناسایى اندیس‌هاى طلا در مقیاس اکتشافات ناحیه‌یى و معرفى سریع مناطق امیدبخش، باعث توسعه بخش اکتشافات طلا در کشور خواهد شد که بر همین اساس راه‌اندازى آزمایشگاه ‌مجهز جهت استفاده از این روش به عنوان راهکار مناسبى براى پاسخگویى به خلاء اطلاعاتى موجود در بحث طلا و دستیابى ایران به جایگاه جهانى مناسب خود به عنوان یکى از تولیدکنندگان مهم این عنصر پیشنهاد شد.  وى با بیان اینکه بسیارى از کشورها براى اکتشاف معادن طلاى خود از روش BLEG استفاده مى‌کنند، تصریح کرد:

با توجه به تجربه استرالیا در تاسیس آزمایشگاه‌هاى BLEG، ایران به عنوان اولین کشور خاورمیانه‌اى اقدام به راه‌اندازى این آزمایشگاه‌ها به عنوان یک روش سریع و کم‌ هزینه که در کوتاه‌ترین زمان بیشترین اطلاعات را در مورد محدوده های داراى طلا ارائه مى‌کند، کرده است.  

سودى‌شعار افزود: از 10 سال پیش سازمان زمین‌شناسى و اکتشافات‌معدنى کشور در اقدامى تحت عنوان اکتشاف سراسرى طلا به اکتشاف سیستماتیک این عنصر و بررسى ذخایر موجود پرداخت که مناطق ماهرآباد، مسجدداغى و شرف‌آباد، قلقله، کرویان، قبغلوقچه به عنوان نقاط داراى پتانسیل طلا در کشور معرفى شد.  مدیر فنى پروژه‌هاى تلفیق معاونت اکتشاف با اشاره به تولید سالیانه 123 تنى کشورهاى داراى ذخایر طلا در منطقه آسیاى‌میانه و خاورمیانه، گفت: طبق آمار رسمى سالانه 200 کیلوگرم طلا در ایران تولید مى‌شود و در مقابل دو کشور عربستان و آذربایجان که به ترتیب 8 و 4 تن تولید سالانه دارند، سهم ایران معادل 16/0 درصد برآورد مى‌شود.  وى از ذخایر طلا به عنوان پشتوانه اقتصاد کشور و عامل بازدارنده تورم یاد کرد و افزود: تولید طلا در کشورهاى دارنده این ماده معدنى ارزشمند باعث افزایش قدرت اقتصادى شده و از سویى از آن به عنوان ابزار تعیین سیاست‌هاى اقتصادى استفاده مى‌شود.  سودى‌شعار یادآور شد: بیش از 48 درصد از سرمایه‌گذارى اکتشاف به بخش طلا اختصاص دارد که با توجه به نوسانات قیمت آن در دنیا باید نسبت به اکتشاف آن در کشور بسیار هوشمندانه گام برداشت.  وى با اشاره به ارتباط مستقیم سرمایه‌گذارى‌ با افزایش قیمت مواد‌معدنى در دنیا، تصریح کرد:

با افزایش قیمت مواد‌معدنى، سرمایه‌گذارى براى آن ماده‌معدنى با فاصله تقریبى یکسال افزوده مى‌شود و این در حالى‌ست که پس از کشف یک ماده‌معدنى جدید تب‌ یافتن آن در همه‌ جاى دنیا نیز با روند صعودى مواجه مى‌شود که این امر در مورد طلا مصداق فراوانى دارد.  مدیر فنى پروژه‌هاى تلفیق معاونت اکتشاف سازمان زمین‌شناسى و اکتشافات‌ معدنى کشور در ادامه گفت:

بر اساس نقشه پراکندگى معادن طلا، تنها 14 کشور بیش از 86 درصد از معادن طلاى کل دنیا را در اختیار دارند که بر همین اساس بیشترین تولیدکنندگان، سرمایه‌گذاران و شرکت‌هاى فعال دنیا در این کشورها به فعالیت مشغول هستند.  سودى‌شعار با اشاره به تولید سالیانه 123 تنى کشورهاى داراى ذخایر طلا در منطقه آسیاى‌ میانه و خاورمیانه، گفت:

طبق آمار رسمى در هر سال تنها 200 کیلوگرم سهم ایران در تولید طلا است و این در حالى ا‌ست که گرجستان، ارمنستان، تاجیکستان و عربستان ‌سعودى تولیدات بسیار چشمگیرى در این بخش دارند.  وى در پایان یادآور شد: متأسفانه براى وارد کردن طلا براى مصارف گوناگون سالانه بیشترین ارز از کشور خارج می شود

منبع